logo

Rio 2016 Olympic Games

11 - 20 August, Brazil

ORDER OF PLAY 14 August 2016

  • 08:30
    MS - Group N
    Rio 1
    SON Wan Ho [8]
    bt
    Artem POCHTAROV
    21-9, 21-15
    0:36
  • 08:30
    WS - Group K
    Rio 2
    Akane YAMAGUCHI [10]
    bt
    TEE Jing Yi
    21-18, 21-5
    0:34
  • 08:30
    WS - Group L
    Rio 3
    Ratchanok INTANON [4]
    bt
    YIP Pui Yin
    21-18, 21-12
    0:41
  • 08:55
    MS - Group A
    Rio 1
    LEE Chong Wei [1]
    bt
    Zi Liang Derek WONG
    21-18, 21-8
    0:36
  • 08:55
    WS - Group G
    Rio 2
    Maria ULITINA
    bt
    Saina NEHWAL [5]
    21-18, 21-19
    0:40
  • 08:55
    MS - Group J
    Rio 3
    Tommy SUGIARTO [7]
    bt
    Osleni GUERRERO
    21-12, 21-14
    0:41
  • 09:40
    MS - Group E
    Rio 1
    LIN Dan [3]
    bt
    Tien Minh NGUYEN
    21-7, 21-12
    0:41
  • 09:40
    MS - Group M
    Rio 2
    NG Ka Long Angus [11]
    bt
    Pedro MARTINS
    21-17, 21-18
    0:43
  • 09:40
    WS - Group C
    Rio 3
    SUNG Ji Hyun [7]
    bt
    LIANG Xiaoyu
    21-17, 21-11
    0:47
  • 10:05
    MS - Group C
    Rio 1
    CHOU Tien Chen [6]
    bt
    Yuhan TAN
    21-14, 21-8
    0:34
  • 10:05
    WS - Group J
    Rio 2
    Nozomi OKUHARA [6]
    bt
    Lindaweni FANETRI [16]
    21-12, 21-12
    0:37
  • 10:05
    MS - Group I
    Rio 3
    Rajiv OUSEPH [13]
    bt
    Sho SASAKI [15]
    21-15, 21-9
    0:38
  • 10:40
    MS - Group P
    Rio 1
    CHEN Long [2]
    -
    Kevin CORDON
    Walkover
  • 10:40
    MS - Group H
    Rio 2
    KIDAMBI Srikanth [9]
    bt
    Henri HURSKAINEN
    21-6, 21-18
    0:35
  • 10:40
    MS - Group E
    Rio 3
    Vladimir MALKOV
    bt
    David OBERNOSTERER
    21-11, 21-10
    0:40
  • 10:45
    MS - Group L
    Rio 1
    Viktor AXELSEN [4]
    bt
    LEE Dong Keun [14]
    21-11, 21-13
    0:43
  • 11:15
    WS - Group M
    Rio 2
    PUSARLA V. Sindhu [9]
    bt
    Michelle LI [14]
    19-21, 21-15, 21-17
    1:16
  • 15:30
    WS - Group P
    Rio 1
    WANG Yihan [2]
    bt
    Karin SCHNAASE
    21-11, 21-16
    0:47
  • 15:30
    MS - Group D
    Rio 2
    HU Yun [10]
    bt
    Pablo ABIAN
    21-18, 21-19
    0:54
  • 15:30
    MS - Group G
    Rio 3
    Jan O JORGENSEN [5]
    bt
    Brice LEVERDEZ
    21-11, 21-18
    0:40
  • 15:55
    MS - Group K
    Rio 1
    Marc ZWIEBLER [12]
    bt
    Ygor COELHO
    21-12, 21-12
    0:35
  • 15:55
    WS - Group E
    Rio 2
    LI Xue Rui [3]
    bt
    Iris WANG
    21-16, 21-12
    0:39
  • 15:55
    MS - Group P
    Rio 3
    Niluka KARUNARATNE
    bt
    Adrian DZIOLKO
    21-19, 24-22
    0:57
  • 16:40
    WS - Group I
    Rio 1
    BAE Yeon Ju [13]
    bt
    Ozge BAYRAK
    21-11, 21-7
    0:29
  • 19:30
    XD
    Rio 1
    ZHANG Nan [1]
    ZHAO Yunlei
    bt
    Kenta KAZUNO
    Ayane KURIHARA
    21-14, 21-12
    0:45
  • 19:30
    WS - Group D
    Rio 3
    Linda ZETCHIRI
    bt
    Kirsty GILMOUR [11]
    12-21, 21-17, 21-16
    1:08
  • 19:55
    XD
    Rio 1
    Tontowi AHMAD [3]
    Liliyana NATSIR
    bt
    Praveen JORDAN
    Debby SUSANTO
    21-16, 21-11
    0:36
  • 19:55
    WS - Group E
    Rio 3
    Lianne TAN
    bt
    Telma SANTOS
    21-16, 21-18
    0:33
  • 20:30
    WS - Group N
    Rio 1
    TAI Tzu Ying [8]
    bt
    Natalia PERMINOVA
    21-12, 21-9
    0:27
  • 20:30
    XD
    Rio 2
    CHAN Peng Soon
    GOH Liu Ying
    bt
    Robert MATEUSIAK
    Nadiezda ZIEBA
    21-17, 21-10
    0:47
  • 21:05
    XD
    Rio 1
    XU Chen
    MA Jin
    bt
    KO Sung Hyun [2]
    KIM Ha Na
    21-17, 21-18
    0:49
  • 21:05
    WS - Group H
    Rio 3
    Porntip BURANAPRASERTSUK [12]
    bt
    Kate FOO KUNE
    21-7, 21-18
    0:31